Již podeváté se v termínu 7. až 8. listopadu 2019 uskutečnila v příjemných prostorách Hotelu Kurdějov tradiční energetická konference PRO-ENERGY CON. Řečníci i hosté měli možnost ve čtvrtek po celý den diskutovat o nových trendech ve vývoji na energetických trzích, přechodu na koncept digitální energetiky, v oblasti ukládání energie a o uhlíkové stopě v dopravě.
V rámci prvního dopoledního bloku, věnovanému postavení nových hráčů na elektroenergetických trzích, které vejdou do života díky Zimnímu energetickému balíčku, vystoupili zástupci významných společností českého a slovenského energetického trhu. Mezi jinými např. zástupci společnosti ČEPS, OKTE nebo advokátní kanceláře Poláček&Partners. Panelisté se shodli, že tento balíček významným způsobem změní fungování energetiky jako celku. Tato změna však neproběhne ze dne na den. Tzv. prosumeři (kombinace výrobce a zároveň spotřebitele energie) významným způsobem naruší dosud „tradiční“ fungování centrálních zdrojů energie.
Druhý blok, týkající se digitální energetiky a přechodu na ni, odstartoval Ing. Dean Brabec. Obsahem tohoto bloku byla diskuze o nástupu nových technologií (např. umělé inteligence, bezpilotních prostředků nebo inteligentních měřicích zařízení) a postupů v energetice. Součástí diskuze byla i polemika, zda bude „nová“ energetika i levnější. Panelisté se shodli, že energetika bude v budoucnu postavena na trojúhelníku 3D: Decentralizace-Digitalizace-Dekarbonizace.
Po dopoledních blocích následoval oběd v příjemné hotelové restauraci. Při této příležitosti mohl proběhnout první networking. Po obědě představil Mgr. Jan Fischer, jednatel pořádajícího ENERGY-HUBu, nabízené služby a pozval všechny účastníky na příští, již desátou konferenci, která se bude konat na stejném místě ve dnech 5.-6.11.2020.
První ze dvou odpoledních bloků panelů se pod vedením moderátora Mgr. Jana Fouska zabýval ukládáním energie a flexibilitou. Ta souvisí s druhým dopoledním blokem – přechodem na digitální energetiku, nové technologie a OZE. Panelisté se shodli, že největším problémem v oblasti ukládání energie je nedostatečná legislativa v této oblasti. Své postoje si v této panelové diskusi vyříkávali nejen zástupci dodavatele baterií a odběratele, či provozovatele přenosové soustavy, ale také zástupce provozovatele přečerpávacích vodních elektráren či nového systému ukládání energie do plynu.
Závěrečný čtvrtý blok konference otevřel Ing. Jiří Pohl ze společnosti Siemens Mobility. Debatu v tomto bloku lze považovat za nejživější, jelikož zde měli možnost debatovat zástupci společností a asociací z oblasti petrochemie a naproti nim zástupci nízkoemisní nebo čisté mobility. Např. Mgr. Ján Weiterschütz představil koncept vodíkového pohonu jako alternativu k fosilním palivům a elektromobilitě.
Následovala večeře v hotelové restauraci. Zde pokračoval networking mezi jednotlivými účastníky konference a příjemný společenský večer.
Konference byla zakončena exkurzí v Teplárnách Brno, konkrétně v provozu Červený Mlýn. Zaměstnanci Tepláren představili nejprve technickou specifikací všech brněnských provozů, poté následovala praktická část exkurze, kdy měli účastníci možnost poznat provoz teplárny zevnitř.
Děkujeme všech partnerům a účastníkům konference a těšíme se na další příjemná setkání v rámci jubilejního desátého ročníku PRO-ENERGY CONu 5. a 6. listopadu 2020.
Více na www.proenergycon.cz
Fotografie naleznete na našem Facebooku: https://bit.ly/2CKo4kq